Будинок іграшок UA
У кого народжувати у Львові?
рейтинг лікарів-гінекологів нашого міста

Сучасні підходи до лікування ендометріозу

чт, 6 лютого 2025 р.

Ендометріоз є серйозною проблемою сучасної гінекології через свою поширеність, за деякими оцінками, вона перевищує 10%. Це естрогенозалежне хронічне захворювання пов'язане зі зниженням фертильності приблизно в половині випадків. Крім того, воно спричиняє хронічний біль та погіршує якість життя. Цікаво, що тяжкість симптомів не має прямого зв'язку зі стадією захворювання, і це теж є проблемою, оскільки не завжди можна вчасно діагностувати ендометріоз. Сучасне лікування ендометріозу не є достатньо ефективним, але нові підходи обіцяють підвищити його ефективність.

Якщо ви страждаєте на ендометріоз або маєте проблеми із зачаттям, буде корисною консультація гінеколога у Львові.

AD_4nXeuuexPomhMnOj4UrExprrY0Rlyl-w5WvLcs1G_Qf0oyCNo4SI18eVzssEmKZmth3s9Xy7o55qS8fOOkJ9C5amnVb1LD65ynWiztMjUNq4FHCcTJy35S9q1kKLJqKIy9yqvqTWuwl6q8lfArdaRA_o?key=zrcnW-KGILY1at-3xb-NceY2

Методи лікування ендометріозу

Причини розвитку ендометріозу досі не встановлені, це ускладнює пошук ефективних лікувальних стратегій — не знаючи причини, її неможливо усунути. Все, що залишається лікарям, — боротися із проявами хвороби, тобто симптомами.

Медикаментозне лікування

Оскільки встановлений зв'язок ендометріозу з естрогеном, одним із методів придушення вогнищ ендометріозу є гормонотерапія. Використовують такі препарати:

  • Прогестини (перша лінія — дієногест).
  • Комбіновані оральні контрацептиви.
  • Агоністи гонадотропін-рилізинг гормону (ГнРГ) та антагоністи ГнРГ.

Для зменшення болю використовують нестероїдні протизапальні засоби.

Хірургічне лікування

Коли медикаментозна терапія недостатньо ефективна, або наявні ендометріоїдні кисти яєчників великих розмірів, вдаються до хірургічного лікування, яке спрямоване на видалення ендометріоїдних вогнищ та спричинених ними спайок. Використовують переважно методи малоінвазивної хірургії: лапароскопію та гістероскопію. Найчастіше хірургічного втручання вимагають вогнища ендометріозу, розташовані в яєчниках, а також розʼєднання зрощень, спричинених ендометріозом.

Безпліддя, спричинене ендометріозом, та ЕКЗ

До 50% жінок з ендометріозом мають проблеми із зачаттям. Основним методом лікування є екстракорпоральне запліднення, ЕКЗ. Однак ендометріоз знижує його ефективність, навіть якщо осередки були видалені перед початком ЕКЗ.

Дуже важливо наголосити, що перед хірургічним втручанням варто проконсультуватися з репродуктологом і оцінити оваріальний резерв, якщо жінка планує вагітність в майбутньому.

Проблемою лікування ендометріозу є його недостатня ефективність. Частота рецидиву протягом п'яти років становить 50% попри тип лікування, а 28% пацієнток, у яких ендометріоїдні вогнища були повністю видалені, протягом 10 років потребують повторної операції. Тому постійно йде пошук нових методів лікування, більш ефективних та з мінімальними негативними ефектами.

Інноваційні методи

Розвиток біотехнологій уможливлює нові підходи до лікування.

Фотодинамічна терапія. Жінка приймає фосенсибілізувальні речовини, які накопичуються в осередках ендометріозу, а тоді за допомогою світла з певною з певною довжиною хвилі активують фотосенсибілізант, і він руйнує вогнище. Мінімальна інвазивність робить ФДТ перспективним варіантом лікування з незначними негативними ефектами, мінімальним рубцюванням та відсутністю впливу на структуру та функцію органів.

Гіпертермічна терапія. Це вибіркове підвищення внутрішньоосередкової температури під впливом зовнішньої стимуляції, що призводить до руйнування ендометріоїдних вогнищ. Серед іншого, помірна гіпертермія стимулює імунну систему.

Генна терапія. Дія спрямована на маніпуляцію експресією генів з метою регуляції епігенетичних порушень, які, ймовірно, відіграють важливу роль у формуванні ендометріозу. Експериментальна генна терапія з використанням наночастинок CSO-SA/PEDF суттєво зменшила розміри ендометріоїдних вогнищ.

Імунна терапія. Вона усуває ті «злами» імунної реакції, які уможливлюють розвиток запальних вогнищ. Цілеспрямовано впливаючи на осередки ендометріозу, імунотерапія на основі нанотехнологій підвищує ефективність лікування.

Ці та інші експериментальні методи дають підстави припускати, що незабаром розв'язання проблеми недостатньо ефективного лікування ендометріозу буде знайдено.

Автор: Вербицька Наталія Ярославівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б
Автор статті
Адмін