Грудне вигодовування – це не просто процес прикладання дитини до грудей. Це складні довготривалі між мамою та малюком.
За словами ВООЗ, більшість мам можуть годувати грудьми, а більшість дітей можуть смоктати груди. Бувають випадки (дуже малий відсоток), коли молоко матері не підходить для годування груддю. Залежно від обставин можна використовувати альтернативні способи і засоби годування.
Людський організм – досконалий. Тут кожен процес виконує важливу для життєдіяльності функцію. Так придумано природою, що грудне вигодовування – ідеальне для харчування для малюка. Його склад, властивості, температура, спосіб їжі – усе сприяє здоров’ю і розвитку.
Бажано – якнайраніше. Протягом години після народження дитини. Тоді, коли малюк проявляє ознаки готовність до початку годування грудьми. До слова, якщо немає протипоказань, дитина повинна цілодобово перебувати з мамою в одній кімнаті, щоб можна було забезпечити годування на вимогу.
Щоразу, як малюк виявляє бажання. Наприклад: плямкає, відкриває рота, смокче губи чи язик. Не варто без потреби забирати дитину від грудей. Важливо, щоб дитина їла стільки, скільки їй потрібно.
Пам’ятайте: плач – пізній прояв голоду.
У перші три доби всі новонароджені втрачають вагу (близько 8-10%). Щоб попередити надмірну втрату ваги, потрібно прикладати дитину до грудей якнайчастіше.
Ознаки недостатньої кількості молока – втрата ваги більше 10% на третю добу життя. Також – набір ваги менше 500 г у перші півроку життя і коли в два тижні вага менша, ніж при народженні.
Ще одна ознака – виділення невеликої кількості концентрованої сечі (менше 10-12 разів на добу після шостої доби життя).
Серед недостовірних ознак:
З метою підтримки лактації на достатньому рівні – не варто. Йдеться про такі замінники як соски, дурники, пляшечки, силіконові накладки тощо.
Ось ризики, які можуть виникнути внаслідок використання таких замінників:
Груди до годування не потрібно готувати. Витягувати соски, натирати жорсткою тканиною тощо – це не дає жодної користі. Але може спровокувати передчасні скорочення матки.
Також не потрібно окремо загартовувати груди. Не рекомендовано також мити груди перед кожним годуванням, особливо – милом. Душу 1-2 рази на день – цілком достатньо.
Інформормація згідно рекомендацій Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я та протоколу МОЗ №149 від 20.03.2008:
Це досить поширена проблема, яка з’являється від:
У випадку утворення тріщин найважливіше – старатися правильно прикладати дитину до грудей. Тримайте кілька рекомендацій;
При тріщинах не варто використовувати мазі чи креми, які потрібно змивати перед годуванням. А також – використовувати силіконові накладки.
Така проблема виникає найчастіше на 2-4 добу після пологів. Причинами можуть бути: затримка першого прикладання до грудей, погане прикладання, нерегулярне спорожнення молочної залози, обмеження тривалості годування.
Що може допомогти при нагрубанні?
Важливо не обмежувати кількість води, яку п’є жінка. Це може призвести до щільнішого набряку.
Коли дуже болить в одній із ділянок молочної залози, відчуваєте ущільнення, з’являється почервоніння, а ще – температура, ломота, озноб – це, швидше за все, лактостаз.
Він виникає через нечасте прикладання, тісну білизну, тривалу м’язову роботу, удари в молочну залозу, закупорки, недостатнє пиття, часті зціджування, стреси тощо.
Що може допомогти:
Що не можна при лактостазі:
Х болісне зціджування;
**Х **спиртові компреси;
Х капуста з медом, борошно, компреси з мазями під плівкою;
Х камфорний спирт;
Х мазь Вишневського.
Якщо температура не знижується протягом 2 днів, а затвердіння не зменшується – обов’язково зверніться до лікаря.
На якість та кількість молока не впливають продукти, які їсть чи п'є мама. Адже лактація – це гормональний процес. Кількість молока збільшується лише від збільшення кількості прикладання дитини до грудей.
Немає жодної причини їсти “за двох” чи дотримуватися спеціальної дієти. Кожен новий продукт пробуйте вранці і протягом дня спостерігайте за реакцією дитини.
Будьте обережні з молочними продуктами, оскільки білок коров’ячого молока може спричинити алергічну реакцію чи, наприклад, розлади системи травлення у дитини.
Також не варто вживати лісові гриби, які можуть призвести до важкого отруєння, та уникати продуктів невідомого походження.
У більшості випадків немає потреби припиняти грудне вигодовування. Більшість препаратів абсолютно сумісні і не проникають до грудного молока. Щоб переконатися у безпеці лікування, можете разом із лікарем перевірити препарати на сайтах e-lactancia.org чи toxmed або за допомогою довідника Хейла.
Для підтримки матусь, які годують грудьми, створили Львівську групу підтримки ГВ (https://www.facebook.com/groups/1479749018934985/).
Сайт групи: http://www.lactation.lviv.ua/.
Телефони гарячої лінії: +38 (096) 68 288 40, +38 (063) 28 100 45, +38 (063) 28 100 45 (щодня з 9:00 до 21:00).
Бажаємо, щоб грудне вигодовування стало чудовою інвестицією у здоров'я Вашої дитини та у ваші з нею взаємини.
Христина Піган-Росоловська, лікар загальної практики, клінічний психолог, консультант з питань грудного вигодовування.